Już kilka razy prezentowaliśmy aranżacje z wykorzystaniem zielonych ścian, ale w naszych wpisach skupialiśmy się bardziej na prywatnych ogrodach wertykalnych, niż tych aranżowanych w przestrzeni miejskiej.
Tym razem mamy dla Was trzy przykłady wykorzystania zieleni w miastach. Pomysły, które pokażemy niestety nie zostały zrealizowane w naszym kraju, ale mamy nadzieję, że rosnąca popularność tych rozwiązań sprawi, że i u nas włodarze miast i urbaniści dostrzegą potencjał tych rozwiązań, a przede wszystkim dostrzegą korzyści, jakie płyną z powiększania obszarów zielonych.
Każdy mieszkaniec miasta zna problem zagęszczania przestrzeni miejskiej poprzez zabudowę każdego wolnego kawałka ziemi, a wysokie ceny gruntów nie zachęcają ich właścicieli do inwestowania w parki, czy też nawet niewielkie skwery wypełnione zielenią. Dlatego ogrody wertykalne (zwane też zielonymi ścianami lub ogrodami pionowymi) są wymarzonym sposobem na wprowadzanie zieleni, która poza wpływaniem na mikroklimat otoczenia, czy też upiększaniem go może jednocześnie mieć realny wpływ na jakość powietrza wdychanego przez nas.

Zielone ściany w miastach

Via verde i wykorzystanie istniejącej infrastruktury drogowej
Ciudad de México, czyli Meksyk – stolica państwa – na co dzień zamieszkiwana przez bagatela prawie 9 mln osób jest pierwszym przykładem, który chcemy pokazać. Prawdę powiedziawszy to nie sam Meksyk, ale Via Verde, która właśnie powstaje w tym kraju i ma szansę stać się jedną z największych instalacji w skali świata. Czym jest Via Verde? Twórcy pomysłu postanowili wykorzystać istniejące elementy infrastruktury drogowej (a dokładniej 1000 słupów podtrzymujących ciągnącą się przez 27 km obwodnicę miasta), co daję łącznie powierzchnię ok. 60 000 m2 do obsadzenia roślinami. Korzyści? Rośliny produkują tlen, filtrują i oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń i metali ciężkich. Jeśli to jeszcze za mało plusów, to miejmy nadzieję, że kierowcy docenią kojący wpływ zieleni stojąc w korkach.
Zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej projektu


Pont Max Juvenal, Aix en Provence – zielona ściana na wiadukcie
Wspomniany już przy okazji poprzednich wpisów o ogrodach wertykalnych Patrick Blanc jest twórcą zielonej ściany o powierzchni 650m2 zbudowanej na wiadukcie w francuskim miasteczku Aix-en-Provence. Cała instalacja została wykonana przy użyciu 22 tys. różnorakich roślin i powstała w 2008r. Oczywiście dzisiaj wygląda już troszkę inaczej (mniej zielono), ale to już kwestia odpowiedniego dbania o wykonaną instalację (na ten aspekt trzeba zwrócić uwagę już w momencie projektowania, ponieważ na początku każda taka realizacja będzie wyglądała pięknie, ale aby to piękno trwało potrzeba na to środków i pieniędzy – zwłaszcza przy takiej wielkości).
http://www.verticalgardenpatrickblanc.com/realisations/provence-cote-d-azur/pont-max-juvenal-aix-en-provence

Edgware Road tube station w Londynie i zielona ściana zaprojektowana do poprawy jakości powietrza
Na koniec troszkę mniejsza instalacja (180m2), ale nie mniej ważna. Stanęła ona w miejscu, które wymagało interwencji w jakość powietrza, a rośliny (14tys. okazów) były dobrane tak, aby wyłapywać szkodliwe dla ludzkiego zdrowia pyły zawieszone PM10. Po 5 miesiącach pobrano próbki roślin i stwierdzono, iż część z nich (zwłaszcza te z krótkimi włoskami) mają większą zdolność wyłapywania zanieczyszczeń niż inne. O sukcesie niech świadczy to, iż Londyn planuje kolejne inwestycje.
Zielona ściana Kraków - Edgware Road tube station