Rośliny do ogrodów wertykalnych
Do stworzenia ogrodu w domu wykorzystujemy gatunki roślin, które dobrze czują się w pomieszczeniach i które często w formie doniczkowej w naszych domach już mieszkają.
Do aranżacji ogrodów wertykalnych wewnątrz pomieszczeń polecamy:
Anthurium – rośliny zielne z rodziny obrazkowatych pochodzące z Ameryki Południowej. W skład rodziny Anthurium wchodzi aż 850 gatunków roślin, które cieszą kwiatami o wielkiej urodzie – wygląd kwiatów jest niezwykle charakterystyczny i trudno tą roślinę pomylić z jakąkolwiek inną. Charakterystyczną cechą Anthurium są jej błyszczące liście. Rośliny te wymagają wysokiej wilgotności powietrza oraz ciepłego i słonecznego miejsca (w przypadku wystawienia na bezpośrednie słońce liście mogą zacząć się zwijać, a sama roślina staje się bardziej podatna na choroby). Anthurium jest również niezwykle popularnym kwiatem ciętym, głównie ze względu na trwałość – nawet do 5,6 tygodni.
Chlorophytum – kolejna roślina pochodząca z krajów Ameryki Południowej. Chlorophytum w Polsce zwana Zielistką jest rośliną z rodziny szparagowatych. W Polsce uprawiana głównie jako roślina pokojowa. Cechą charakterystyczną tej rośliny są jej długie liście, w środku których biegnie szeroki biały pasek. Chlorophytum uważana jest za roślinę wytrzymała na warunki mieszkaniowe oraz łatwą w uprawie.
Epipremnum – wieloletnie pnącze z rodziny obrazkowatych, wiecznie zielone, o charakterystycznych liściach, które przyjmują kształt serca. Roślina bardzo łatwa w uprawie, dobrze znosząca temperatury pokojowe, niezbyt wymagająca (może stać w półcieniu, ale przy dobrym oświetleniu jej liście ładniej wyglądają). Dobrze się sprawdza jako roślina w ogrodach wertykalnych, ponieważ jest pnączem i wymaga zastosowania podpór. Nie lubi częstego przesadzania.
Philodendron – kolejna propozycja z Ameryki Środkowej i Południowej. Jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych sprawdzi się również w nowoczesnej aranżacji w ogrodzie pionowym. Występuje w wielu formach (700 gatunków), dlatego ciężko jednoznacznie opisać kształt liści. Roślina wprost idealna dla zapominalskich amatorów – nie jest trudna i wymagająca, ale należy pamiętać, iż nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia.
Ficus – roślina pochodząca z Indii, Malezji. Charakterystyczną cechą tej rośliny są jej duże, eliptyczne, błyszczące liście. Fikus lubi ciepło oraz oświetlone miejsca. I ciekawostka dla miłośników fikusów – nie lubi być brudny, zakurzone liście dobrze jest przemywać wodą z delikatnym detergentem. Fikus jest jedną z najczęściej u nas uprawianych roślin doniczkowych. Rośnie bardzo szybko, tworząc rozgałęzione drzewka. Z czasem ogałacają się z dolnych liści. Roślina jest łatwa w uprawie, poleca się ją więc również początkującym hodowcom.
Syngonium – w Polsce znana jako Zroślicha – to również propozycja pochodząca z Ameryki Południowej. Liście tej rośliny przyjmują kształt strzałkowaty, osiągające długość do 30 cm. W uprawie domowej bardzo rzadko kwitnie. W okresie wzrostu wymaga intensywnego podlewania oraz temperatury powyżej 22st. Najładniej wygląda prezentowana w formie pnącza, dlatego jest również bardzo interesująca jako część zielonej ściany.
Wszystkie zdjęcia zostały zaczerpnięte ze strony naszego partnera http://ogrodwertykalny.pl/rosliny/
Oczywiście powyższe rośliny to tylko część z tych, które możemy użyć w naszych realizacjach. To jakich roślin użyjemy zależy od Was oraz od warunków panujących w pomieszczeniu, gdzie stanie konstrukcja.
Decydując się na ogród wertykalny w domu warto pamiętać, jakie korzyści ze sobą niesie posiadanie roślin w pomieszczeniach mieszkalnych. Poza odprężającym działaniem zieleni na nasze oczy, rośliny oczyszczają powietrze z toksyn i tworzą przyjazne mikrośrodowisko, dlatego inwestycja w ogród wertykalny to równocześnie inwestycja we własne zdrowie.
Jeśli jesteś zainteresowany/a ogrodem wertykalnym lub masz jakieś wątpliwości, zapraszamy do kontaktu lub do strony opisującej co to jest ogród wertykalny.